Cynkowanie ogniowe stali

FAM Sp. z o.o. > Cynkowanie ogniowe stali

O procesie 

Cynkowanie ogniowe stali to najbardziej skuteczna i uniwersalna metoda zabezpieczająca stal przed korozją. Powłoka cynkowa wytworzona na elementach stalowych stanowi doskonałą barierę ochronną pomiędzy stalą a środowiskiem korozyjnym. W zależności od grubości wytworzonej powłoki cynkowej i środowiska w jakim wyrób będzie użytkowany ochrona przed korozją trwa od 10 do nawet 100 lat.
Prawidłowo przeprowadzony proces cynkowania ogniowego składa się z kilku etapów przygotowania powierzchni stalowej elementów przeznaczonych do cynkowania aż do ich zanurzenia w wannie z ciekłym cynkiem i wytworzenia powłoki ochronnej żelazo-cynk.

 1. Odtłuszczanie

  Pierwszym etapem przygotowania powierzchni stalowej do cynkowania jest odtłuszczanie. Proces odtłuszczania wykonywany jest w nieorganicznych roztworach alkalicznych, kwaśnych lub neutralnych. Podstawowym zadaniem procesu odtłuszczania jest uzyskanie czystej chemicznie powierzchni poprzez pozbawienie elementów stalowych zanieczyszczeń w postaci tłuszczu, oleju, substancji woskowatych itp., których nie można usunąć w kolejnym etapie jakim jest trawienie.

 2. Trawienie

Drugi etap przygotowania powierzchni stalowej do cynkowania ma na celu skuteczne usunięcie z powierzchni substancji niemetalicznych takich jak rdza, zgorzelina i inne produkty korozji. Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym sposobem trawienia elementów stalowych jest kąpiel w kwasie solnym o stężeniu 12-16%. Czas kąpieli zależy przede wszystkim od stopnia skorodowania elementów stalowych oraz stężenia kwasu w kąpieli trawiącej.

3. Płukanie

Proces płukania odbywa się w wannie wypełnionej wodą. Zadaniem tego etapu przygotowania jest wypłukanie wytrawionych elementów stalowych z pozostałości kwasu. Ma to na celu zapobieganie nadmiernego przenoszenia kwasu do topnika.

4. Topnikowanie

Bardzo ważnym etapem w procesie przygotowania powierzchni przed cynkowaniem jest topnikowanie. Topnik czyli roztwór wodny chlorku cynku i chlorku amonu ma przede wszystkim zapewnić prawidłowy przebieg reakcji żelaza z cynkiem podczas cynkowania. Topnik uaktywnia wytrawione i wypłukane powierzchnie materiałów w taki sposób aby szybko i równomiernie wchodziły w reakcję z kąpielą cynkową.

5. Suszenie

Po etapie topnikowania następuje suszenie, które odbywa się w suszarkach zamykanych w temperaturach od 100 do 150 st C . Proces ten ma na celu m.in. wysuszenie pozostałości topnika oraz zminimalizowanie różnicy temperatur cynkowanych materiałów

6. Cynkowanie

Finalny etap procesu cynkowania ogniowego polega na zanurzaniu w kąpieli z ciekłym cynkiem o temperaturze 440-460st C uprzednio przygotowanych materiałów. Dzięki zjawisku dyfuzji czyli przenikania atomów cynku w zewnętrzne warstwy stali powstaje powłoka ochronna żelazo-cynk. Grubość tej powłoki uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju zastosowanej stali oraz czasu przebywania w kąpieli cynkowniczej.

7. Chłodzenie

Ostatnim etapem procesu cynkowania jest chłodzenie ocynkowanych materiałów w wodzie celem wystudzenia ich do temperatury pozwalającej na dalszą obróbkę.

 

Oferujemy 

 • fachowe doradztwo
 • wieloletnie doświadczenie
 • oczyszczenie materiału po cynkowaniu
 • rozładunek i załadunek
 • realizacja zleceń ekspresowych
 • atrakcyjne ceny
 • krótkie terminy realizacji
 • najwyższa jakość usług
 • innowacyjność
 • dbałość o środowisko

Nasze realizacje